Leda förändring – från beslut till beteende i verkligheten
Organisationer som utvecklas tillsammans med sin omvärld har större möjligheter att lyckas. Förändring handlar inte bara om att överleva, utan om att skapa nya möjligheter för medarbetare, team och verksamhet.
Förändring är inte ett projekt vid sidan av verksamheten, det ÄR verksamheten.
Ofta handlar det mindre om att administrera förändring och mer om att hjälpa människor genom den.
Dagen riktar sig till chefer och ledare som vill lära sig att leda människor genom förändring, skapa engagemang och förstå hur förändring kan bli en naturlig del av verksamhetens utveckling.
Innehåll
- Förändring som en del av vardagen, inte ett projekt
- Varför förändringar ofta kör fast eller misslyckas
- Människor, reaktioner och organisationskultur
- Ledarskap som skapar riktning, trygghet och genomförande
Tidpunkt
Datum: onsdag 28.10.2026
Klockslag: 9.00 – 15.00
Anmälningstiden utgår 26.10.2026
Plats
Vamia, Krutkällarvägen 4, Vasa, klassrum G322 i Silveria.
Utbildare
I en tid där förändringstakten ökar snabbare än människors trygghet hjälper Marica Lassus ledare att skapa riktning, mod och tydlighet.
Med bakgrund från både internationella börsbolag och smf-sektorn föreläser hon om strategi, kommunikation och operativt ledarskap. Med ett verklighetsnära perspektiv belyser hon varför framtidens ledarskap handlar om att kunna navigera komplexitet, bygga förtroende och skapa engagemang även när förutsättningarna förändras snabbt.
Pris
180 € (moms 0 %), 225,90 € (innehåller moms 25,5%).
I priset ingår morgonkaffe och utbildningsmaterialet efter dagens slut.
Annulleringsvillkor
Om du inte kan delta i utbildningen bör du avboka din plats senast före anmälningstiden utgår: juho.hernesaho@vamia.fi
I annat fall debiterar vi utbildningens pris.
Tilläggsuppgifter
Vi använder e-post i kommunikationen, kom ihåg att fylla i din e-postadress i ansökningsformuläret!
Mera info om utbildningens innehåll: bjorn.brannbacka@vamia.fi
Mera info om arrangemangen: juho.hernesaho@vamia.fi
Vi förbehåller oss rätten att ställa in utbildningen om antalet deltagare är för lågt.