Search

Vamialta kaksi NYT-yritystä Uskalla yrittää -finaaliin

Våga vara företagsam finalister och tränare från Vamia

Kuvassa opettaja Carola Holmlund, NYT-finalistit Julia Bonn, Clara Knuts, Janina Dahlback, Hilda Hautamäki ja opettaja Guy Bokull.

Torstaina 20.2. Vaasan Rewell-kauppakeskuksessa järjestettiin Uskalla yrittää -semifinaali. Tapahtumaan osallistui 81 nuorten perustamaa NYT-yritystä Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueelta. Yritysmaailman asiantuntijoista koostuva tuomaristo valitsi kilpailuun osallistuneiden joukosta 10 yritystä, joiden tie jatkuu finaaliin huhtikuussa Helsingissä.

Vamialta oli mukana hieno edustus merkonomi- ja media-alan opiskelijoiden NYT-yrityksiä, joista kaksi etenevät Uskalla Yrittää -finaaliin!

Paras liikeidea – toinen aste: Eld & Smak UF

Eld och Smak yrityksen ständi messuilla.
Eld och smak -yrityksen perustajat lavalla palkinto kädessä.


Liikeidea: Keittokirja, jossa on reseptejä trangialle ja avotulelle. Kirja sisältää muutakin kuin pelkkiä reseptejä ja on täydellinen metsästäjille, retkeilijöille ja luonnonystäville.

NYT-yrityksen ovat perustaneet Vamian ruotsinkielisen merkonomikoulutuksen opiskelija Hilda Hautamäki ja ruotsinkielisen media-alan opiskelija Janina Dahlback.

Palkintoperusteet: NYT-yritys on julkaissut kirjan, jossa on yksinkertaisia ja herkullisia reseptejä metsästyksen, kalastuksen ja luonnossa ruoanlaiton teemalla. Kirjassa on reseptejä, jotka yrittäjät ovat kehittäneet itse. He uskovat vahvasti ideaansa. Kirja sisältää omia kuvia ja siinä on tyylikäs taitto. Kokonaisuus on harkittu, sillä yrityksellä oli myös näyttävä messuosasto, joka esitteli teemaa. Suomenkielisiä kirjoja on markkinoilla paljon, mutta ruotsinkielisiä on vähemmän.

Paras myyntipuhe: Drink Wear UF

Drink Wear -yrityksen ständi

Liikeidea: Yritys kannustaa nuoria juomaan alkoholittomia drinkkejä ja vähentämään ryhmäpainetta. Tuotevalikoimaan kuuluu T-paitoja, joiden selkäpuolella on painatus alkoholittomista juomista.

NYT-yrityksen ovat perustaneet Vamian ruotsinkielisen merkonomikoulutuksen opiskelijat Julia Bonn ja Clara Knuts.

Palkintoperusteet: Yrittäjät esiintyivät sujuvasti ja luonnollisesti, ja heillä oli selkeä ja tärkeä viesti, jonka he toivat esiin myyntipuheessaan. Puhujilla oli selkeä rakenne ja he täyttivät kaikki arviointikriteerit täydellisesti.

Suuret onnittelut finaalipaikoista! Uskalla Yrittää -finaali järjestetään Helsingissä 23.-24.4.2025.

Lue lisää: Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan aluetapahtumasta finaaliin kymmenen NYT-yritystä

Valitse palautteen luonne
Sallitut tiedostotyypit: jpg, png, webp, pdf, Max. tiedoston koko: 1 MB.

Anna yhteystiedot

Nimi(Pakollinen)

Käyttöehdot ja tietosuojaseloste(Pakollinen)
Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.